@Deprecated - Bu sitede artık teknik makalelere yer vermeyeceğim! Teknik yazilarımı netologist.org adresinden takip edebilirsiniz.

Zamanı Sahiplenmek

22 Mart 2010 · netologist · 3 dakika, 599 kelime

Yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir, yazılım sektörünün içindeyim. Hani derler ya! neler geldi neler geçti gözümün önünden. Netscape’in kaynak kodlarını açmasıyla başladı benim için serüven. mIRC, Hotmail, ICQ ve Altavista arasında gidip gelirken bugüne gelmişiz aniden.

10 yılın muhasebesini yaparken düşündüklerimin ne kadarını yaptığımı ve yanlış yaptığım gibi karmaşık bir denklemi çözmekle uğraşırken, düşüncemi paylaşmak ve faydalanmak istedim kitlelerin bilgeliğinden.

İnternet ve açık kaynak projeler, kimler için bir fırsata dönüştü? Nasıl ve Neden?

Aklıma ilk gelen örnekler; Linux, Apache, PHP, Gnome, KDE, Mozilla, Wordpress vb.. O gün bu projelere destek olanlar kendi iş modellerini bu projelerin üzerine kurarak gönüllü faaliyetlerinden para kazanmalarını sağlayacakalrı bir gelir modeli oluşturmaları bir yana saygınlıkta kazandılar. Çok büyük firmalara girdiler, Yahoo ve Google gibi.

Bu insanlar üniversite yıllarında hobi olarak başladıkları açık kaynak projeler, uzmanlaştıkları alan oluverdi ve proje popülerleştikçede aranmaya başladı bu insanlar. Birkaç isim vermek gerekirse, XDebug ve eZ Publish (http://ez.no) sahibi, Derick Rethans ve şuan Novel’in Mono takımında geliştirici takımında olan Michael Hutchinson aklıma gelen ilk örnekler. Michael üniversite yıllarında MonoDevelop ASP.NET eklentisi geliştirmekle uğraşması, bugün O’na çok büyük bir şirketin kapılarını açtı. Örnekler çok fazla bu satırları yazarken aklıma ilk gelenleri paylaştım. Eminim sizinde bu yazdıklarımı okurken bir sürü örnek geliyordur.

Peki Türkiye’de durum nasıl; ilk aklıma gelen örnekleri LKD, CSD, Pardus, Webrazzi, ve EnderUnix. Bu gruplarda kendi içlerinde de başarılı kişiler çıkardılar. Örnek vermek gerekirse PostgreSQL maintainerlarından Devrim Gündüz ve bir blogtan kendi işini kuran Arda Kutsal.

Tekrar soruma geri döneyim, devleri dize getiren kitleleri peşinden sürükleyen projelere imza atan bu insanlar, nasıl oldu da bunu başardılar.

Buna katılırsınız ya da katılmazsınız bilmiyorum ama bence bunun sebebi, tüm enerjilerine inandıkları bir alana aktarmakyani uzmanlaşmak! Sabırla bu alanda çalışmalar yapmak ve bir meritokrasi içerisinde yer edinmek. Outliers kitabında Malcolm Gladwell’in kitabında bahsettiği 10.000 saat çalışmamızı önermesinin sebebi işte bu.

Her yıl internet sektöründe (memcached, redis, casandra, ruby on rails, blog, micro blog, social network vb) popülerleşen proje, teknoloji ve iş modelleri duyarız. Heyecan uyandıran bu kelimelerden en çok sevdiğiniz ve 10.000 saatinizi adayacağınız muhakkak vardır. Blog konusunda; Wordpress, Digg, Technoratti, Blogger ve Google Reader gibi projeler bu alanı kapatmış görünüyor. 10.000 saatinizi bu alana adamak şu an için zahmetli ve yersiz görünüyor, eğer radikal bir fikriniz yoksa. Google arama motorlarını yerle bir eden fikirleri ile bunu başardı. Sizde başarabilirsiniz ama işinizin zor olduğunu hatırlatmak isterim. Unutulmaması gereken şey ise hergün yeni fırsatların doğduğu. Sadece bulunduğunuz zamanı anlamak ve gereksinim gördüğünüz alana kendinizi adamanız yani zamanı sahiplenmeniz gerekiyor.

Benim önerim zamanın size sunduğu ve açık olan ihtiyacı bulmak için çalışmanız buna yaşamınızı adamanız. Devrim Gündüz, Arda Kutsal, C Derneğinin kurucusu Kaan Aslan bunu yaptı ve meyvelerini yiyorlar.

10 yılın muhasebesini yaptığımda yaptığım en büyük hatamın, uzmanlaşmak istediğim alana geç karar vermiş olduğumu söyleyebilirim. 5 yıl masaüstü sistem programlama ve 5 yılda web ve mobil programlama. Faydası olmadı demiyorum çok fazla paradigmaya hakim olmak güzel birşey ama halen uzmanlaşmak istediğim alanda çalışmadığım için ekstra efor serfetmem gerekiyor ve her geçen gün bu daha da zor oluyor. Google arama konusunda uzman ve bu konuya yardımı dokunacak en uç noktalarlada ilgileniyor işlere bu açıdan bakıyor ve bu onun vizyonunun çerçevelerini çiziyor.

İnanacağınız ve seveceğiniz alanı seçmek önemli çünkü çalışmalarınızın temelini oluşturuyor. Ve anlık gazlarla çıkan içinizdeki merak kıvılcımını alevlenmeden durduruyor. Eğer ilgi alanınız ile ilgili ise zaten zaman içinde bulaşmak zorunda kalıyorsunuz. Günümüzün popüler konularını (agile programming, realtime internet, semantic web, cloud computing, collective intelligence, scalability vb) ve projeleri hergün twitter ve çeşitli bloglarda bulabilirsiniz. Casandra, CouchDB, Doctrine, Redis, RubyOnRails, Symfony, Mozilla, Eclipse, Hibernate vb gibi geleceği olan projelere destek verebilirsiniz.

Teomanın bir şarkısında dediği gibi;

“Çok kadın hiç kadındır oğlum, yalnızlıktır sonu!