@Deprecated - Bu sitede artık teknik makalelere yer vermeyeceğim! Teknik yazilarımı netologist.org adresinden takip edebilirsiniz.

Microsoft .NET ve Girişimcilik

5 Nisan 2009 · netologist · 2 dakika, 309 kelime

Microsoft; sevsekte sevmesek de, kabullensekte kabullenmesek de dünyanın en iyi yazılım şirketi. Sonuçta Internet servisleri dışında yaptıkları uygulamaların mimarileri (bazen ilk kez yapılmış gibi anlattsalar da) gerçekten çok başarılı. Ama gördüğüm en kötü stratejik kararlarda bu firmadan çıkıyor. Örneğin yıllar önce geleceğin internette olduğunu gören Bill amca, Internet Explorer tekeliyle Netscape’i piyasadan silen Bill amca bu sektörde çok başarılı sonuçlar elde edemedi. Yaptığı birçok web uygulaması fiyasko ile sonuçlandı. ASP PHP ile boy ölçüşemedi. Bu Web fiyaskoları, .NET çıkana kadar süre geldi. ASP.NET 2.0 ile birlikte halen eline su döküleceğine şüphe ettiğim çok iyi bir mimariye sahip bir web çatısı oldu. B

Peki sorun nerede dediğinizi duyar gibiyim? Microsoft bu kadar iyi bir teknoloji yaratıyor, bir sürü döküman ile bu .Net platformunda uygulama geliştirenleri eğitiyor, kalitelerini arttırıyor! Nedeni ise, IIS, Windows ve MSSQL daha çok kullanılsın ve daha çok lisans satılsın diye.

Peki kaç tane startup, zaten kısıtlı olan sermayesini lisans parasına harcayacağını bile bile asp.net ile  web girişimi yapmıştır. Elimde bilimsel bir veri yok ama bu sayı gerçekten ama gerçekten çok az olduğunu düşünüyorum.

Bir linux kullanıcısı olarak (Linux gerçekten bir geliştirici için süper bir ortam) asp.net’i gerçekten seviyorum. Bir dönem Mono projesinden faydalansam da, sonunda ASP.NET sevdasından vazgeçmek zorunda kaldım. Nedeni mi? LAMP dünyasının çok az bir maliyetinin olması. PHP 5.3 versiyonuyla birlikte, daha fazla C#‘a a benzeyeceği içinde çok mutluyum. Microsoft bugün bu maliyetleri web girişimcileri için sıfır maliyete çekse gelecekte kazancağı potansiyel müşteri sayısında artış olacağını düşünüyorum.

Özetle, gerçekten merak ediyorum; Microsoft yöneticileri ve bu şirketin pazar araştırmacıları; neden birçok girişim PHP, Ruby ve Python ile yapıldığını düşünmüyor mu? Bu girişimciler eğer iyi bir fikir buldularsa yatırımlar bulup para harcamaya başlıyorlar. Benim kafama takılan soru şu, hal  böyle iken neden web girişimcileri için MS’in ürünleri lisanslı? En azından 1 yıl lisans parası almasa nasıl olur? Belki böyle yapsa asp.net ile gelişen birçok başarılı servis görürüz.