Merhaba Dünya! (ver. 2.0)

21 Ocak 2006 · netologist · 2 dakika, 281 kelime

Yeniden Merhaba,

Bir önceki blog‘uma kıyasla bu blog arasında bazı farklılıklar var. Önceki blogum Mono platformunda benim tarafımdan yazılmıştı. Artık bu konuda işin uzmanı(wordpress) tarafından profesyonel destek almaya karar verdim. Yaklaşık 5 yıldır web dünyasında birşeyler yapmaya çabalıyorum. Öncesinde masaüstü platformu için uygulama geliştiriyordum. Fakat web’in büyüsüne bi kapıldımı aklını başından alan bir tarafı var. Bu blog’‘un amacı; kendi web çalışmalarımı kayıt altına almaktır.

Tamamen web odaklı bir blog olacağını söylemiştim. 5 yıllık web tecrübemde (2 yıl PHP, 1 yıl Java ve 2 yıl da C#) programlama dilleri ve araçlarıyla uygulamaları geliştirdim. Bu kadar yıllık deneyimime dayanarak aslında hepimizin bildiği birşeyi tekrar etmek istiyorum. Biz web programcıları aslında sadece metin dosyaları yaratan kodlar üretiyoruz. Aslında çok basit gibi görünen bir iş için çok karmaşık mimariler kuruyor ve kullanıyoruz. Web çatıları(framework) tasarlıyoruz ki aslında bu, kendi kendimize koyduğumuz kanunlara benziyor ve bu kanunlar çerçevesinde kendimizi çok kısıtlayabiliyoruz. 5 yıllık yaşamım boyunca anladım ki, web’de hangi platformu ve araçları kullandığınız kimsenin umurunda değildir. Bu konuda takıntılı olmak ise s.dik yarışından başka birşey değildir. Bazen körü körüne bu yarışa devam etmek rüzgara karşı işemek anlamına gelebilir. Bu yüzden blog sahibi araçta değilde sektörde uzmanlaş düşüncesini sahiplenmiştir.

Blog’ta web dünyasındaki yenilikler ve disiplinler ile ilgili öğrendikçe veya yeni birşeyler keşfettikçe burada paylaşıyor olacağım. İşinize ne ölçüde yarar bilemiyorum, önceliğim veya amacım, okuyucu kitlesini memnun edecek yazılar yazmak değil ama kaliteli birşeyler yazmak. Yazılar bazen çok teknik olabilir. Programlama veya sistem yönetimi ile ilgili olabilir. Bu yazıları takip edebilmek için, LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) araçları hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Bazı zamanlarda da web’in gidişatı ile ilgili değerlendirmeler yapmaya çalışacağım. Sektör ve/veya ürün incelemelerine bakıp gelecek hakkında değerlendirme yapacağım.

Bir sonraki yazıya kadar hoşça kalın.