Kırkından sonra gitar çalmayı öğrenmek

16 Ekim 2021 · netologist · 2 dakika, 344 kelime

Eskiden beri içimde uhde olan bir şeydi gitar çalmak. Hatta 20’li yaşlarımın başında, askere gitmeden önce bir klasik gitar almışlığım ve sonra sadece bağlama dersi veren birini bulabildiğim için bağlama ile değiştirip sonra ikisini de öğrenememişliğim söz konusu.

Yıllar sonra blues müziğine olan hayranlığım bu müzik aletini çalma isteğimi yeniden tetikledi. Bu sefer ciddi bir şekilde araştırmaya başladım ne nedir, stratocaster nedir, telecaster nedir, les paul nedir vs.. sorular sordukça daha çok sorular çıktı karşıma. Ama eğlenceli bir yolculuk başladı benim için çünkü sorularıma cevap veren bir sürü youtube kanalı blog ve online kurs materyali vardı.

Dinlediğim müziklerden dolayı bir stratocaster almaya karar verdim, ilk seferinde bütçeniz olsa bile iyi bir gitar almayın deniyordu - hata mı yaptım bilmiyorum ama ben kendime bir “Fender FSR Tribute Stratocaster” aldım. (Laf aramızda aldığıma hiç pişman değilim açıkçası, umarım olmam!)

fender fsr tribute

Uzun zamandır öğrenme konusunda bir zaman baskı hissettmediğim birşey uğraş buldum. Ve her anın tadını çıkarıyorum. Öğrenme konusunda ilk başlarda youtube ve udemyden faydalandım fakat sistematik bir çalışma için ben açıkçası “Fender Play” uygulaması üzerinden (tam istediğim tempoda) ilerliyorum. Ücretli olmasına rağmen gerçekten çok iyi ve geri bildirim alabiliyorum.

Udemy uzerinde türkçe ve ingilizce eğitimler

Domates ve Ben

Youtube Kanalları

Son olarak bu hassas aletlerin bakımı ve ayarı doğru verimi almak adına çok önemli. Bu nedenle bir lutiye (luthier / telli müzik aletleri ustası) ye ihtiyacınız olacak. İstanbul’dan bir ustanın adını paylaşayım. Ekrem Özkarpat

Kısaltmalar

Gitar Tipleri