@Deprecated - Bu sitede artık teknik makalelere yer vermeyeceğim! Teknik yazilarımı netologist.org adresinden takip edebilirsiniz.

Kendime bir dost(asus eee-pc 1000h) edindim

30 Kasım 2008 · netologist · 1 dakika, 197 kelime

Laptop’larım sürekli peşimde oldukları için bugüne kadar gölge ismini veriyordum. Lakin, iPhone sahibi olunca özelliklerinden dolayı iPhone’uma gölge adını koydum. Emektar dizüstü btilgisayarımda bana son bir kazık atınca ve bir e-ticaret siteside kuru sabitleyince dizüstünü değiştirmem zamanı geldiğini anladım. iPhone gölge adını alınca yeni bilgisayarıma da dost anlamına gelen buddy kelimesini uygun gördüm. /files/2008/11/asuseeepc.jpeg “asus eee”

Şimdi biraz dostumdan söz edeyim. Üzerinde Intel Atom işlemci, 1GB ram ve 160gb’da disk var. Beyaz bir kasanın içinde çok karizmatik olduğunu itiraf etmeliyim. 1.4 kg ağırlığındaki bu dost hiç bana yük olmuyor :) 6 hücreli pili ile yarı yolda bıraktığıda olmadı. Tuşlar normal laptop tuş boyutlarına çok yakın. Sadece alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecek. Ben 1 hafta içinde bu klavye düzenine alıştım.

Yeni dostum ile tek anlaşamadığım konu ise sürücülerini Linux gibi işletim sistemleri tanıyamadığı için Windows XP Home edition ile gelmiş olması idi. Fakat Windows’u sevmediğim gibi x2 kat daha fazla home edition’dan nefret ediyorum. Acaba lisans para iadesi istesem alabilirmiyim.

Neyse efendim dostum biraz sızlansada ubuntu 8.10’u kurdum. Lakin generic kernel wireles’ı bulamadı. Nette biraz araştırma yapınca ubuntu seven hacker abilerimizin, dostum için özel bir kernel derlediklerini öğrendim. Ve hemen o kernel’a geçtim. Tabii siz isterseniz bu kernel’ın varsayılan olduğu birkaç dağıtımda** mevcut.