Açık Şirket (Open Company) Yaklaşımı

8 Şubat 2008 · netologist · 2 dakika, 239 kelime

Birkaç yıl önce Hacker Etiği adında bir kitap okumuştum. Kitapta bilgisayar üstadları(hackers) tarafından yeni bir çalışma modeli yaratıldığından uzun uzadıya söz ediyordu.

Bu felsefe şunu öngörür. Yapılacak işin en verimli olduğu saatlerde ve en verimli kalitede yapılmasını sağlamak için kişiye uygun saatlerde çalışmasına izin vermektir. Yani siz gece sessizliğinde kendinizi işe veriyor ve bu saatlerde çalışmayıda seviyorsanız, bu saatler çalışın. Ofiste rahat etmiyormusunuz, ofise gelmeyin. Rahat ettiğiniz yerde kodunuzu yazın. Size verilen işi, belirlenen kalitede ve beklenen sürede tamamlayın. Maalesef günümüzde birçok şirket bu yaklaşıma sıcak bakmıyor. Kontrolsüzlük ve disiplinsizlik düşüncesinden dolayı bu şekilde düşünülür. Aslında bu durum ne kontrolsüzdür ne de iş disiplinini öldürür. Alternatif bir iş modeli fikrini ortaya atmak istedim. Sizce ütopya mı? Bence değil?

Nasıl Çalışacak?

 1. Şirket kültürü ve şirketin tüm iş süreçleri için prosedürler tanımlanmalı.
 2. Şirketin herşeyi şeffaf. Ciddi raporlarla destekleniyor.
 3. İnsan bağımlı değil. Herkesin bir yedeği var. Her yapılan işin belgelendirmesi mevcut. Bilgi görüntülü ve yazılı olarak tutulacak.
 4. Şirketin bir sahibi yok, yaratıcısı var. Kıdem ve aktif olarak en çok katkıda bulunanın daha çok söz sahibi vardır.
 5. Departman yönetimini ekranında gelir paylaşımı katsayıları mevcut.
 6. Çalışan havuzu var. Gerçek şirketlerden bir farkı yok. Satış departmanı belli bir iş satışını garanti ederken, proje evi de bünyesinde çalışanlara iş sağlamayı garanti etmeli.
 7. Her yerden çalışabilme imkanı.
 8. Haberleşme: MSN, Jabber, Skype, Trac, Bugzilla gibi araçlarla.
 9. Etkinlik: Bu şirketlerin yazılımcıların birbirleri ile tanışması için etkinlikler düzenler.
 10. Standartların oluşturulması.
 11. Kazanılan para hisse usulü dağıtılıyor. Kıdem ve katkınız ile orantılı.